Problemy z odczytem danych z płyty CD/DVD?

Wersja 0.2 [337 kB] to program banalny w użyciu, a zarazem skuteczny. Udostępniany na licencji freeware może być za darmo używany także w celach komercyjnych.

Oto jak temu zaradzić (po każdym kroku sprawdź czy płyta daje się odczytać):

1. Wyczyść płytę, najlepiej przy użyciu specjalnej szmatki (np. takiej, jakiej się używa do czyszczenia okularów). Nawet drobny kurz może powodować błędy odczytu. Czyszczenie płyty należy wykonywać ruchami cyklicznymi zaczynając od środka płyty i kontynuować w kierunku zewnętrznym.

1b. Jeśli płyta jest bardzo zabrudzona możesz ją przepłukać ciepłą wodą. Pamiętaj jednak by pozostawić płytę, aż wyschnie, by ani kropla wody nie została na powierzchni. Nie używaj ściereczek, ani suszarki!

2. Spróbuj odczytać płytę. Jeśli płyta nie daje sie odczytać- spróbuj użyć innego napędu. Czasem warto przejść się do znajomych. Każdy napęd wykorzystuje inne algorytmy korekcji błędów. Zwłaszcza napędy nowe oraz nagrywarki dobrze sobie radzą z porysowanymi płytami.

3. Użyj programu do odczytu danych z porysowanych płyt. Programy takie w momencie natknięcia się na trudny do odczytania obszar płyty próbują wielokrotnie odczytywać dane. Często w takiej sytuacji program odczytuje z tego samego obszaru różne dane. Wybieranie tych danych, które zostały odczytane najczęściej często okazuje się dobrym wyjściem.

4. Wypoleruj płytę z użyciem specjalnego płynu sprzedawanego w zestawach do domowego użytku. Cena takiego płynu zwykle nie przekracza 20 zł. Możesz spróbować zamiast płynu użyć pasty do zębów. Niewielką ilość pasty/płynu nanieś na płytę, a następnie dokładnie wypoleruj szmatką całą powierzchnię krążka. Jeśli użyłeś pasty do zębów- umyj płytę i pozwól jej wyschnąć.

5. Możesz spróbować nawoskować płytę przy użyciu wosku samochodowego, bezbarwnej pasty do butów oraz wosku do mebli. Wypoleruj płytę szmatką.

6. Jeśli mimo wykonania wszystkich tych kroków Twoja płyta nie daje się odczytać możesz zanieść ją do specjalnego punktu odzyskiwania danych. W punktach takich używają bardzo zaawansowanego sprzętu i potrafią odzyskać dane z naprawdę poniszczonych płyt. Usługa taka zwykle nie kosztuje dużo (kilkanaście zł). Adresów firm możesz poszukać w internecie. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy- możesz przejść do kolejnego punku.

7. Dane przechowywane na płytach można często znależć w internecie. Przy użyciu programu do zgrywania danych z płyt możesz przegrać dane na dysk. W przypadku błędu odczytu określonego bajta- program w jego miejsce wstawi 0 i będzie kontynuował odczyt. Tak odczytany plik może zawierać wiele zer w miejscu faktycznych danych, ale zwykle większość da radę odczytać. Teraz musisz poszukać dokładnie takich samych plików w internecie. Warto tutaj polecić programy p2p do obsługi sieci BitTorrent. Jeśli uda ci się znaleźć dokładnie taki sam plik w sieci wówczas rozpocznij jego ściąganie. Zapauzuj. Wyłącz program p2p, podmień ściągnięty fragment pliku na plik, który odczytałeś z płyty. Uruchom program do ściagania i odpauzuj ściaganie. Program powinien sprawdzić, które fragmenty pliku są poprawne, a które zostały wyzerowane. Następnie rozpocznie ściaganie tylko brakujących fragmentów.

8. Metoda bardzo mocno ryzykowna. Z naszych testów wynika, że pozwala odczytać dane z bardzo mocno porysowanych płyt. Trzeba jednak dużej cierpliwości. Porysowane miejsca płyty należy podgrzać nad świeczką. Podgrzewamy przez kilka sekund (2-3, maksymalnie 5). Następnie schładzamy płytę (można podmuchać) i sprawdzamy czy daje się odczytać. Jeśli nie- znowu podgrzewamy nad świeczką i po 3 sekundach sprawdzamy czy daje się odczytać. Podgrzewany plastik płyty zaczyna się topić i rysy zostają zasklepione. Jeśli jednak zbytnio podgrzejesz płytę może się ona wygiąć. Wygiętej płyty nie warto wkładać do napędu, bo można uszkodzić napęd.

9. Metoda dosyć dziwna, ale podobno przynosi dobre rezultaty (będziemy musieli kiedyś ją przetestować). Porysowaną płytę należy umieścić w zamrażarce na kilka godzin, czasem dni. Po tym czasie płytę należy wyjąć i odczekać aż jej temperatura zbliży się do temperatury pokojowej.

Jak nie dopuścić do straty danych?

1. Zawsze rób kopie zapasowe danych. Płyty CD i DVD są na tyle tanie, a nagrywarki szybkie, że nagrywanie w 2 kopiach nie jest tak wielkim wyczynem. Jedną płytę podpisz "Kopia". Używaj tylko tej nie podpisanej "Kopia". Gdy będziesz miał problemy z jej odczytem- odczytaj dane z "Kopii", a następnie przegraj kopię na nową płytę. Nową płytę nazwij "Kopia2" i od tego czasu z niej nie korzystaj.

2. Przechowuj płyty w pudełkach. Papierowe koperty oraz spindle (cake boksy) są znacznie tańsze, ale nie stanowią dobrej ochrony przed porysowaniem.

3. Nie przechowuj płyt w nasłonecznionych miejscach.

4. Unikaj pożyczania płyt, których kopii zapasowej nie posiadasz

5. Dane tymczasowe przechowuj na pamięciach flash zamiast na płytach RW (CD-RW, DVD+Rw, DVD-RW).