Jak odzyskać dane z dysków twardych i dyskietek 3,5″

Wersja 0.2 [337 kB] to program banalny w użyciu, a zarazem skuteczny. Udostępniany na licencji freeware może być za darmo używany także w celach komercyjnych.

Kilka prostych metod:

1. Jeśli nie możesz odczytać pliku z dysku twardego, ale jest on widoczny- przeskanuj dysk w poszukiwaniu błędów. W systemie Windows wystarczy użyć programu ScanDisc.

2. Jeśli przez pomyłkę skasowałeś dane z dysku- nie panikuj. System operacyjny by oszczędzić czas nie usuwa pliku w całości, a jedynie oznacza obszar zajmowany przez plik jako wolny. Specjalne programy jak np. GetDataBack for FAT oraz GetDataBack for NTFS potrafią odzyskać dane bez większych problemów- warunek musi być jeden- żadne dane nie mogą zostać zapisane w tym miejscu na dysku, w którym znajdował się usunięty plik. Nie zwlekaj więc z odzyskiwaniem plików, nie wyłączaj systemu. Jeśli program do odzyskiwania ściagasz z internetu- zapisuj na partycji innej niż ta, na której był usunięty plik.

2b. Jeśli pliku nie uda się odzyskać- można zanieść dysk do specjalnej firmy, gdzie nawet dyski uszkodzone fizycznie można odczytać. Niestety taka operacja jest dosyć kosztowna.

3. Jeśli pracowałeś w jakimś programie i nie zdążyłeś zapisać danych gdy zabrakło prądu- sprawdź czy w katalogu tymczasowym (programu, systemu operacyjnego) nie znajduje się kopia zapasowa pliku.

Jak nie dopuścić do utraty danych?

1. Regularnie przeprowadzaj defragmentację dysku. Nie tylko dane będą się szybciej się odczytywały, ale także ich zapis zostanie "odświeżony". Pamiętać trzeba, że dysk twardy, tak jak kaseta magnetofonowa czy dyskietka 3,5" z czasem zaczyna się rozmagnesowywać i odświeżanie danych zwiększa żywotność plików.

2. Dysk twardy nie powinien pracować w wysokich temperaturach. Im wyższa temperatura tym łatwiej może się rozmagnesować.

3. Unikaj częstego wyłączania i włączania komputera. Przy uruchamianiu dysk twardy "zużywa" się szybciej niż podczas regularnej pracy.

4. Rób regularnie kopie zapasowe ważnych plików.

5. Jeśli awarie sieci energetycznej zdarzają się często, warto pomyśleć nad zakupem UPSa. Urządzenie te pozwoli twojemu komputerowi pracować przez kilka minut po odłączeniu prądu. Jest to wystarczająco dużo czasu, by bezpiecznie zapisać wszystkie dane.

6. Dane zapisuj do nowych plików, a nie do starych. Jeśli piszesz raport- za pierwszym razem zapisz jako raport_1, za drugim jako raport_2. Ostatnio zapisany plik jest otwarty w momencie edycji i przy braku zasilania może się uszkodzić. Mając poprzednią wersje możesz do niej wrócić. Nie tracisz więc całej pracy, a jedynie ostanie kilka minut.

7. Po nagraniu danych na dyskietkę od razu odczytaj z niej te dane. Bardzo często wydaje się, że dane zostały nagrane prawidłowo, ale nie daje się ich odczytać. W takiej sytuacji sformatuj dyskietkę i ponownie nagraj dane i sprawdź poprawność zapisu.

8. Nie przechowuj dyskietek w pobliżu urządzeń wytwarzających silne pole magnetyczne. Położenie dyskietki na obudowie monitora CRT lub przyczepienie jej magnesem do lodówki to najszybszy sposób na utracenie danych.