Zarządzanie hasłami

Wersja 0.2 [337 kB] to program banalny w użyciu, a zarazem skuteczny. Udostępniany na licencji freeware może być za darmo używany także w celach komercyjnych.

Zarządzanie hasłami

Coraz częściej wymaga się od nas używania haseł. Ze względów bezpieczeństwa każde musi być inne i najlepiej żeby składało się z przypadkowych liter i cyfr. Zapamiętanie takiej ilości informacji bywa trudne. Program ZAiD ułatwia nam życie. Dzięki niemu możemy wszystkie nasze hasła zaszyfrować i bezpiecznie przechowywać na naszym komputerze czy pendrive'ie.

Zrzut ekranu

Program pozwala na wpisanie naszych haseł, a następnie zaszyfrowanie ich jednym, wspólnym hasłem do postaci jednego pliku. Tak przygotowana baza haseł jest nie do odczytania bez podania hasła. Program można nagrać na dyskietkę lub pendrive'a i korzystać z niego wszędzie- w domu, pracy, w kawiarence internetowej. Można bezpiecznie korzystać z programu nawet, gdy ktoś patrzy nam przez ramię! Wystarczy przy uruchomieniu programu zaznaczyć opcję "Gwiazdkuj hasła". Teraz możemy np. wejść na nasze ulubione forum. Gdy forum poprosi nas o hasło- po prostu odnajdujemy komórkę z hasłem w programie ZAiD i naciskamy na nią lewym klawiszem myszki. Hasło zostaje skopiowane do schowka i możemy je teraz wkleić na forum. W ciągu całej operacji hasło ani razu nie jest widoczne na ekranie w postaci jawnej!

Program potrafi także generować hasła, które możemy potem wykorzystać np. przy zakładaniu konta e-mail. Hasła są generowane na trzy sposoby:

  • Hasła trudne do złamania- składają się z przypadkowych dużych i małych liter oraz cyfr i wyglądają np. tak: JBMdiyq324shKdzTX13X
  • Hasła prostsze do złamania, ale też prostsze do zapamiętania- składają się wyłącznie z małych liter i są łatwe do wymówienia, np: toboliw
  • Hasła liczbowe- najprostsze do złamania, ale jednak w niektórych przypadkach nie ma możliwości stosowania innych haseł (różnego rodzaju PINy)

Możemy także sprawdzić siłę naszych haseł- wystarczy wciśnąć Ctr+U. Program poinformuje nas w jakim czasie dane hasło może być złamane metodą brute force na komputerze o mocy zbliżonej do naszego komputera.

Program umożliwia oczywiście zmianę hasła oraz eksportowanie bazy danych do pliku jawnego (CSV, HTML) oraz wyszukiwanie rekordów zawierających podaną frazę.